Palpeta të mbushura me mish pule dhe salcë beshamell.

3 Prill, 2024

Gatim me plotë shije, që mund të përgatisni edhe ju për iftar!

 

Palpeta të mbushura me mish pule dhe salcë beshamell.
Receta për 8 cop palpeta:
Tri vezë
Një lugë çaji krip
500ml qumësht
300gr miell
6 lugë gjelle vaj

Përbërësit për harxhin:
500gr fileto pule
Një lugë gjalpë
Dy qepë
Një spec e kuqe
Një spec jeshile
Një lugë çaji krip
Një lugë e vogël piper i zi
Një lugë çaji piper i kuq
Një lugë çaji majdanoz i thatë apo ( rigon)
100ml salcë domatesh
Tri lugë gjelle ajkë e freskët #ibuget
150gr djath kaçkavall i grirë

Salca beshamell:
Një lugë gjalpë
Dy lugë gjelle miell
Krip & piper i zi
400ml qumësht
Arrë muskati të bluar
Pjekja në furrë të parangrohur 200°c rrethë 25 minuta.