Cinnamon Rolls

13 Shkurt, 2024

Cinnamon Rolls

Përbërësitë:

1 ve

200 gr qumësht

50 gr gjalpë

2 lugë të mëdha sheqer

1 lugë e mesme krip

1 lugë e mesme majë

1 sheqer vanile

600 gr miell

200 gr sheqer të zi

2 lugë gjelle kanelle

50 gr gjalpë

200 gr sheqer pluhur

50 gr qumësht

1 sheqer vanile

20 gr gjalpë

 

Vendoset maja e bukës sheqeri qumështi i vakët perzihet pastaj të gjithë përbëresit me radhë. Brumi duhet të qëndrojë 30 min deri sa masa të dyfishohet, thollohet dhe lyhen pet me gjalpën   sheqerin e zi dhe kanellen mbështjellet ne forme roleje prehet në dimension 3 cm dhe  duhet te pushojne prape per 15 min.

Piqen në temp 180 c 25 min.

Në fund spërkaten me kremën e përgaditur nga sheqeri pluhur, gjalpa dhe qumështi.