Kifle të mbushura me gjizë

8 Dhjetor, 2023

Përbërësit:

1 lugë e mesme tharmë

1gotë qaji ujë

1 lugë e mesme sheqer

1 lugë e madhe kripë

1 gotë qaji qumësht

1 gotë qaji vaj

2 vezë

Miell Susam,fara të zeza

Vendoset tharmi sheqeri uji pastaj qumështi vaji veza dhe kripa perzihet mirë dhe shtohet mielli. Pasi masa të dyfishohet ndahet në kuleq hapen me thollues dhe mbushen me gjizë. Lyhen me vezë dhe Susam e fara piqet në temp 180c per 20 min.