Ëmbelsirë me arra dhe rush të thatë

1 Dhjetor, 2023

Përbërësit:

4 ve

250 gr sheqer

1 sheqer vanilë

250 gr vaj

125 gr qumështë

125 gr jogurte

500 gr miell

1 pluhur për pjekje

250 gr arra te grimcuara

100 gr rrush të thatë

-Vendosim vezët sheqerin në një enë perizejmë deri sa të shkrihet sheqeri. Shtojmë vajin, qumshtin, jogurtin, miellin, pluhurin për pjekje arrat dhe rrushin perzihen dhe vendosen në tepsinë e lyer paraprakisht me gjalpë. Pjeket në temp. 180 C për 40 min.​