Lamington

10 Nëntor, 2023

Receta nga interex

 

Përbërësit:

3 vezë

10 lugë gjelle sheqer

1 qeskë sheqer vanilje

100 ml qumesht

13 lugë vaj

16 lugë miell

1 qeskë pluhur për fryerje

 

Për lyerjen e kubëzave:

150 gram gjalpë ose margarin

150 çokollatë të zezë

150 gr sheqer

200 ml qumësht

200 gram kokos

Rrahni me mikser vezët me sheqerin dhe vaniljen derisa të fryhen. Shtoni ngadal qumshtin dhe vajin. Pastaj shtoni miellin të përzier me pluhurin e fryerjes. Përzijini dhe hidheni në tepsi. Piqini për 30 min në temp 180.

Vendosni ne tenxhere  qumshtin, sheqerin, gjalpën dhe çokollatën. Zieni derisa të shkrihen; lërëni të ftohfet.

Pasi të ftohfet keku dhe çokollata, kalojini kubëzat në çokollatë pastaj në kokos.