Speca të mbushura me mish

10 Korrik, 2023

Speca të mbushura me mish

Speca, somborka 500 gr mish viçi të grirë 1 qepë të madhe 1/2 gotë oriz 3-4 thelpinj hudhra 5-6 domate 2 karrota vaj Majdanoz Kripë, piper te zi Fërgoni qepen me pak vaj pastaj shtoni mishin dhe fergojini derisa të ndrojë ngjyrë shtoni edhe hudhrat. Shtoni orizin, kripë, piperin e kuq dhe të zi. Mbushni taven me domate, karrota, qepe te njoma, majdanoz dhe hudhra. Specave të pastruara largojuni bërthamen. Mbushni tepsin me domatet te coptuara dhe me karrota. Specat mbushni me mishin e përgaditur e në fund vendosjuni nga një copë domate dhe vendosini në tepsi e mbushur.

Piqini në furrë për 30-40 minuta duke e mbuluar me foli alumini. Pas 30 minutash largojeni folin sperkatni me vaj dhe sipas nevojës hidhni pak ujë lereni edhe 15 min të tjera të piqen.