Ëmbëlsirë me shumë qërshi për pak kohë

11 Mars, 2022

Embëlsirë me qërshia:
Përbërësit:
*4 vezë
-*Giysëm gote sheqer
*Pak sheger vanilje ose ekstrakt
*2 luge gjelle gjalpë, të shkrirë
plus pak per te lyer tepsin
*200ml gumësht
1 gote miell
*Sheger pluhur për spërkatje të
ëmbëlsirës
*600 gr gërshia
Largojuni bërthamën qërshive
Tepsin me diametër 26cm lyjeni me gjalpë,sperkateni me sheqer dhe vendosni qershitë
Në një enë trazoni me tel kuzhine vezët me sheqerin dhe vaniljen.
Shtoni gjalpën e shkrirë qumështin dhe miellin
Masën e fituar zbrazni sipër gërshive
Piqet në furrë të parangrohur 180 C për 40 minuta.
Për ta shikuar videon e plotë shikojeni videon më poshtë: